Closing the Vault: Vazenceremonie

8 februari 2025

9:30 – 18:00

Feestelijke opslag van de 100 stadsvazen van Navid Nuur in de IJzeren Kapel.

Nodig iemand uit om mee te gaan

Met een geldig toegangsbewijs voor de Oude Kerk is het programma vrij toegankelijk. 

Op zaterdag 8 februari 2025 brengen honderd Amsterdammers tijdens een feestelijk programma de honderd stadsvazen van kunstenaar Navid Nuur naar de vroegere stadskluis (de IJzeren Kapel) in de Oude Kerk. Bekende en onbekende Amsterdammers, buurtbewoners en betrokkenen brengen die dag vanaf 10.00 uur één voor één een kist met daarin een vaas naar boven.

Programma

10.00 uur:
eerste vaas door stadsdeelraadvoorzitter Amélie Strens en stadsdeelbestuurder Lotte Terwel
11.00 – 16.00 uur:
muziek door Jasmim Mandillo (cello); Galit Zadok (barokfluit, fagot) & Punto Bawono (luit, barokgitaar); Marc Alberto (saxofoon)
16.45 uur:
kunsthistoricus Cathelijne Blok spreekt een column uit
17.00 uur:
één na laatste vaas door kinderburgemeester Rüya
17.15 uur:
borrel en neem een kijkje in de IJzeren Kapel
17.45 uur:
laatste vaas door Navid Nuur (sluit de IJzeren Kapel)

006 OUDE KERK INTERIEUR MEI 2018 PH GJ van ROOIJ

Honderd vazen met de ziel van Amsterdam
Kunstenaar Navid Nuur maakte de afgelopen maanden honderd vazen in de Oude Kerk. Hij nam ze mee de stad in en rolde ze tegen gevels, deuren, bruggen en straatmeubilair. Zo voorzag hij de vazen van letterlijke indrukken van de stad. Het glazuur van de vazen verzamelde hij uit heel Amsterdam, de stad die zijn 750-jarig bestaan viert in 2025. Een greep uit het materiaal dat hij gebruikte: schelpen uit het IJ, glas van cafés, kolen van een shoarmazaak, as van een pizzeria en slib uit de grachten. Zo voorzag hij dit universele en eeuwenoude object van de ziel van Amsterdam.

Honderd jaar kunst
Navid Nuur ziet de honderd vazen als motor voor nog eens honderd jaar kunst in de Oude Kerk. De IJzeren Kapel is de oude stadskluis van Amsterdam in het oudste gebouw van Amsterdam. Eeuwenlang lag daar onder meer de geboorteakte van de stad - het Tolprivilege - veilig opgeborgen. Op 8 februari krijgt de kapel zijn functie terug en wordt ze gevuld met een nieuwe schat voor Amsterdam. De komende honderd jaar worden de vazen bewaard in de kapel. Elk jaar wordt een stadsvaas uit de kapel geveild op de verjaardag van Amsterdam. Nuur wil dat de Oude Kerk de opbrengst inzet om de komende honderd jaar kunstenaars in al hun toekomstige verschijningsvormen nieuw werk te laten maken.

97 A2148

750 jaar Amsterdam
Navid Nuurs’ project NN XXX sluit aan bij de viering van de 750e verjaardag van Amsterdam. Vanaf 2025, wordt ieder jaar op 27 oktober (de verjaardag van Amsterdam) één vaas geveild. In 2125, precies honderd jaar later, zal de laatste vaas de kapel verlaten en is When Doubt Turns into Destiny voltooid.

Over de tentoonstelling
Van 7 september 2024 tot en met 9 februari 2025 presenteert de Oude Kerk een grootschalige context-specifieke tentoonstelling van Navid Nuur (Teheran, 1976 – woont en werkt in Den Haag). Nuur nodigt je uit om de kerk zintuiglijk te ervaren. Hij pelt de geschiedenis van het oudste gebouw van Amsterdam af tot ervaringen die gaan over het hier en nu: over zien, ruiken, horen, aarde, lucht en licht. 

meer over de tentoonstelling